SZKOLENIA
DOMS współuczestniczy w realizacji celów i zadań statutowych NSZZ „Solidarność”, w szczególności poprzez organizowanie i wspieranie działań na rzecz turystyki i rekreacji na rzecz członków NSZZ „Solidarność” i ich rodzin, współuczestniczy w tworzeniu korzystnych warunków wypoczynku dla członków NSZZ „Solidarność” i ich rodzin.
Realizacja działań statutowych to także podejmowanie przez DOMS działań w celu zapewniania członkom Związku warunków do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Jednym z podstawowych zadań Spółki DOMS to kreowanie projektów związanych z możliwością wykorzystania funduszy celowych, związanych z organizowaniem i wspieraniem sportu, rekreacji i turystyki, a także projektów szkoleniowych i rozwojowych jak wskazują wprost zapisy Umowy Spółki DOMS.
DOMS podejmuje wraz z właścicielem Spółki – NSZZ Solidarność działania na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących szczególnej troski. Spółka współuczestniczy w zabezpieczaniu potrzeb turystycznych i edukacyjnych dzieci członków Związku.
W DOMS przeprowadzanych jest szereg szkoleń, warsztatów i konferencji, nie tylko dla komercyjnego rynku ale także na potrzeby właściciela Spółki – NSZZ „Solidarność”.
W zależności od potrzeb organizowane są szkolenia począwszy od poznania podstaw prawa związkowego oraz około związkowego a także nabywania umiejętności skutecznego organizowania pracy komisji zakładowych w tym nabywanie podstawowych umiejętności negocjacyjnych.
Na szkoleniach i warsztatach dla działaczy związkowych przekazywana jest wiedza dlaczego się organizujemy w NSZZ „Solidarność”, jakie są cechy dobrego działacza związkowego, podstawy wewnętrzne i zewnętrzne działalności związkowej. Omawiane są tematy z zakresu uprawnień związków zawodowych, omawiane są opracowywane w ramach działalności organizacji związkowej regulaminy i porozumienia – w tym układy zbiorowe pracy.
Pod dyskusję poddawane są istotne elementy, tj. specyfika i czynniki determinujące siłę związku zawodowego, organizacja pracy własnej lidera, konflikt i czynniki wpływające na negocjacje a także omówienie działań NSZZ „Solidarność” w kontekście prawodawstwa UE.
Jednym z podstawowych warsztatów są szkolenia skierowane do liderów związkowych, na których rozszerzana jest wiedza w zakresie komunikacji społecznej, poczucie własnej wartości i skuteczności, wizerunku lidera związkowego, konsekwencji w działaniu i współpracy w zespole.
Kolejnym zagadnieniem omawianym na potrzeby działaczy jest profesjonalizacja związku – dlaczego pracownicy potrzebują związku zawodowego NSZZ „Solidarność”, jaka jest istota komunikacji społecznej w działalności związkowej i jak postrzegają nas inni, wyznaczanie i realizacja celów a także delegowanie zadań w organizacji zakładowej.
Na potrzeby poszczególnych organizacji przeprowadzane są szkolenia w zakresie dotyczącym rozwoju związku NSZZ „Solidarność”. Aktywni i zaangażowani w rozwiązywanie problemów pracownicy (członkowie) zrozumieją, że to od nich zależy, z jakim efektem wdrażane są działania u pracodawców. Działania na rzecz Waszego większego zaangażowania się zarówno w akcje jak i decyzje NSZZ „Solidarność”, to najważniejsze zadanie. Szkolenie w ramach takiego obszaru nadaje mu priorytetowej rangi – jest ono jednym z narzędzi realizacji strategii NSZZ „Solidarność” w dziedzinie organizowania pracowników.
Najważniejsze z punktów szkolenia to:
- Uświadomienie uczestnikom korzyści z tworzenia własnej, silnej reprezentacji pracowniczej i wspólnym działaniu na rzecz poprawy swoich warunków pracy.
- Uzmysłowienie, że najskuteczniejszą formą wspólnego działania jest zrzeszanie się w NSZZ „Solidarność”.
- Dostarczenie argumentów obalających potoczne poglądy, blokujące pracowników przed podjęciem decyzji, o wstąpieniu do już istniejącej lub stworzeniu własnej organizacji.
- Nabycie praktycznych umiejętności pracy z pracownikami w celu pozyskiwania ich do Związku.
W Doms zorganizowanych jest szereg innych szkoleń również dla działaczy związkowych – z zakresu prawa pracy, komunikacji, negocjacji, roli NSZZ „Solidarność” w procesie legislacji i stanowienia prawa pracy.
Zainteresowany jesteś nowym zakresem, dedykowanym tylko na potrzeby Twojej organizacji, komisji?
Zadzwoń.
Omówimy szczegółowo w jakim zakresie moglibyśmy Ci pomóc, jakimi kompetencjami dysponujemy, jakich liderów posiadamy w poszczególnych dziedzinach.